Samovyšetření prsou

12. září 2007 v 14:30 | Pettha |  O dívčím těle a menstruaci
I ty můžeš aktivně ovlivnit své zdraví, pokud si každý měsíc po menstruaci provedeš samovyšetření prsou. Lékař by ti sice prsa na každoroční preventivní prohlídce měl zkontrolovat, ale měsíční samovyšetření tě upozorní na jakoukoliv změnu, která se může udát v průběhu roku. Dívkám na konci puberty nebo krátce po dosažení 20 let doporučujeme, aby si začaly prsa každý měsíc kontrolovat.
Cílem tohoto vyšetření je najít případné bulky nebo útvary, které by mohly být rakovinotvorné. Teď se hlavně nevyděs! To, o čem mluvíme, zní mnohem hůř, než jaké to ve skutečnosti je. Ve skutečnosti většina bulek v prsou není rakovinotvorná. Rakovina prsu se navíc u dívek v pubertě a mladých žen po dovršení 20 let vyskytuje jen velice zřídka.
Proč samovyšetření provádět?
Hlavně proto, aby ses to naučila a zároveň si na to zvykla. Svá prsa tak budeš znát lépe než kdokoliv jiný. Pokud dojde k nějaké změně, okamžitě tak na ni přijdeš.
Mnoho teenagerů a žen se samovyšetření prsu bojí, protože mají obavy, že by něco podezřelého opravdu mohly najít. V některých případech také nevědí, po čem vlastně pátrat. Pokud ale víš, co máš hledat a pochopíš, že je to opravdu důležité, samotné vyšetření ti půjde snáze.
Kdy je vhodná doba?
Měsíční kontrolu bys měla provádět do 5 dnů po skončení menstruace, protože tehdy prsa nejsou tak napjatá a bolestivá. Po několika měsících z tebe bude skutečný znalec svých prsou. Možná by bylo dobré, udělat první samovyšetření pod dozorem lékaře, který dohlédne, že postupuješ správně. Pamatuj si, že pokud vyhmatáš jakoukoliv bulku nebo něco neobvyklého, nesmíš čekat, že to samo zmizí. Okamžitě se v takovém případě obrať na svého lékaře.
Postup při samovyšetření prsu
1.KROK - kontrola
Rozsviť jasné světlo. Svlékni se do pasu, stoupni si před zrcadlo a prsa si prohlédni. Všimla sis nějakých změn např. vpáčené bradavky, dolíčků nebo vyrážky?"
Pak si opři dlaně o hýždě a ramena a paže tlač dozadu a směrem dolů. Zároveň vypni hruď. Vidíš něco neobvyklého? Prsa by měla vypadat stále stejně - bez dolíčků a hrbolků.
2. KROK - projdi se po sobě prsty
Lehni si na záda a levé rameno si podlož polštářem. Levou ruku máš pod hlavou. Představ si, že je tvé ňadro ciferník hodin s řadou zmenšujících se kružnic. (Zkus si je představit jako spirálu, nebo jako prstence kolem Jupitera.)"
PRAVOU rukou začni vyšetření od vnějšího (největšího) kruhu. Na imaginárních hodinách je dvanáct hodin - tam začneš. Prsty ""se projdi"" po směru hodinových ručiček kolem dokola. Až dojdeš zpátky na dvanáctku, posuň prsty asi o 2 cm blíže k bradavce, do menšího kruhu, a celou ""procházku"" zopakuj.
Pokračuj tak dlouho, dokud si nezkontroluješ celý prs a také okolí bradavky. Nezapomeň jemnými krouživými pohyby zkontrolovat i podpažní jamku, protože prsní tkáň zasahuje až do této oblasti a také kousek nad ní. Pokud máš mohutnější poprsí, budeš asi muset během vyšetření občas přitlačit. Jinak prs nezkontroluješ celý.
Druhá strana
Teď zkontroluj druhé ňadro. Pravé rameno si podlož polštářem, pravou ruku máš pod hlavou. Nyní jsi připravena prohmatat prsty levé ruky pravý prs.
Hotovo
To je všechno! K vyšetření potřebuješ jen popsané dva kroky. Jednou za rok tě navíc vyšetří lékař v ordinaci. Ty mu během roku sděluj jakékoliv změny nebo obavy, aby v případě nutnosti mohl provést další potřebná vyšetření.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama