Menstruační kalíšek

12. září 2007 v 14:22 | Pettha |  O dívčím těle a menstruaci
Jak už je jejím dobrým zvykem, Bloody Mary vám chce podrobněji představit další menstruační vymoženost, o které se dosud jenom letmo zmiňovala. Touhle vymožeností je menstruační kalíšek, známý též jako Mooncup, Divacup, Keeper (což jsou obchodní značky).
Kalíšek vypadá jako malá nádobka se stopkou a je vyrobený z chirurgického silikonu (americký keeper je z latexu). Používá se jako tampon, tj. vkládá se do pochvy, kde sbírá menstruační krev. Na rozdíl od tamponu se po použití nevyhodí, ale jenom vylije, omyje vodou a znovu použije. Vydrží až 10 let a jeho údržba je nenáročná - po každém menstruačním cyklu se vyvaří.

Zdá se, že je ideálním spojením dobrých vlastností pracích vložek, tamponů a jednorázových vložek.
Protože se nosí v pochvě, není cítit, a tak odpadají obvyklé stresy s posunutou, odlepenou či proteklou vložkou. Pro koupání nebo třeba kanoistiku je to asi ta nejlepší varianta ze všech menstruačních potřeb.
Je šetrný k životnímu prostředí, protože se dá používat opakovaně po několik let a k čištění stačí docela málo vody.
Je tudíž i ekonomicky výhodný. Sice stojí kolem 700 korun, ale to se vrátí během půl roku za ušetření peněz za vložky a tampony.
Je hygienický, protože silikon nezpůsobuje alergie a také je nepřilnavý pro bakterie, které na něm tudíž nemohou začít růst. Krev v kalíšku se tedy v těle nerozkládá. Také riziko syndromu toxického šoku často spojované s tampony je velmi nízké.
Kalíšek se neumísťuje tak hluboko do vagíny jako tampony a díky svému tvaru nenaráží na děložní čípek.
Nevýhodou je, že to může chvilku trvat, než si člověk nacvičí správný grif, jak kalíšek závádět a vyndavat, ale to je otázkou chvilky. Slabší povahy nemusejí unést pohled na vlastní menstruační krev. Pohled do kalíšku je opravdu hodně zvláštní, krev je v něm vidět v celé své kráse, živočišnosti či děsivosti (jak kdo chcete), úplně jinak, než na vložce či tamponu. Pro mě osobně je to ale dost fascinující:).
Jako správná D.I.Y. feministka - riot grrrl pouze lituju, že si ho nemůžu sama vyrobit jako třeba látkové vložky. Přece jenom, výrobní linku na zpracování silikonu ve svém pokojíku, ostatně asi jako asi většina z vás, nemám, a tak nezbývá, než sáhnout do peněženky a kalíšek si koupit. V ČR existuje několik dodavatelů či dodavatelek, asi nejpodrobněji a nejsrozumitelněji je používání kalíšku popsáno na webu Kalíšek.cz.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Windhorsewoman Windhorsewoman | E-mail | 22. března 2010 v 19:54 | Reagovat

Našla jsem hezké fotky jak menstruační kalíšek zavádět:
http://www.vedomezenstvi.cz/zavadeni-menstruacniho-kalisku/

2 Windhorsewoman Windhorsewoman | E-mail | 22. března 2010 v 19:56 | Reagovat

nějak se mi nepodařilo přidat ten odkaz

"www.vedomezenstvi.cz/kalisek/":http://www.vedomezenstvi.cz/kalisek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama