Mám to první/poslední

12. září 2007 v 14:40 | Pettha |  O dívčím těle a menstruaci
První:
Jana se vždycky fyzicky odlišovala od ostatních spolužaček. Na všech třídních fotografiích stála v zadní řadě, protože patřila mezi nejvyšší dívky. Ve třetí třídě musela jako první začít nosit podprsenku. O rok později dostala první měsíčky, za něž se velice styděla. Také se bála, že na to někdo přijde, nebo že ostatní dívky na záchodě zaslechnou, jak z vložky strhává ochranný pásek. Raději proto vždycky celý týden nechodila do školy.
Být ve skupině vrstevníků nějak odlišný je vždycky těžké. Kvůli tomu, že se tvé tělo vyvíjí rychleji, máš možná pocit, že je s tebou něco v nepořádku. (Jako by snad v případě menstruace šlo určit, co je "v pořádku", a co ne!) Důležité je jen to, že i ostatní dívky časem dostanou měsíčky. Ve skutečnosti jsou tvé spolužačky zvědavé a proto o menstruaci čas od času hovoří. Během roku určitě začnou menstruovat i další spolužačky ze třídy.
Mezitím by tě mělo uklidnit, že pokud budeš dbát na zvýšenou hygienu, nikdo o tom, že máš měsíčky, nebude vědět - pokud o tom dívkám ty sama nepovíš.
Poslední:
"Něco se mnou není v pořádku!"
Hana na TO myslela minimálně jednou do týdne. A důvod? Všechny kamarádky už začaly menstruovat a Hana byla skálopevně přesvědčena, že ona se prostě nedočká. I když si kamarádky stěžovaly na menstruační křeče, trošku jim je záviděla. "Mně by nějaké křeče nevadily", říkala si, "jen kdybych už menstruovala."
Být v něčem ve skupině vrstevníků poslední není jednoduché. Není důležité, jedná-li se o známost, řidičský průkaz nebo menstruaci. Ve skutečnosti tě to může velice frustrovat. Proto by sis však neměla myslet, že je s tebou něco v nepořádku.
První menstruace se průměrně dostaví ve 12 až 13 letech, ale některé dívky začínají menstruovat již v devíti letech a jiné si počkají až do patnácti. Pokud je ti 16 let a ještě jsi nedostala první měsíčky, pak bys měla navštívit gynekologa. Ten zjistí, co se děje. Jestli ti ale ještě nebylo 16, pak nezapomeň, že to není žádná tragédie. Tvé dospívání přeci dokazuje tolik jiných věcí - smysl pro odpovědnost, přístup k přátelům, rodině a závažným společenským otázkám.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pajunka pajunka | 27. září 2008 v 16:25 | Reagovat

ahojte mohla bych mit sex kdyz sem jeste nemela menstruaci bo moje telo jeste neni pripravene bude mi 15 takze sem s toho docela nestastna!...chjo...

2 pajunka pajunka | 3. října 2008 v 22:10 | Reagovat

ne uz to neplati sotva sem napsala tak sem to dostala:p sak nedpovidej z ejo!!:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama