Křeče při menstruaci

12. září 2007 v 14:47 | Pettha |  O dívčím těle a menstruaci
Během menstruace a také krátce před ní může mít žena různé bolesti. Nejobvyklejší jsou menstruační křeče - odborný lékařský výraz pro totéž je dysmenorrhea. Řadu žen křeče nesužují vůbec a jiné mají jen malé bolesti. Existují však i ženy, které mají takové bolesti, že to narušuje jejich každodenní život.
Křeče bývají různé:
Trocha nepohodlí - připomínají svalovou křeč. Až si uvědomíš, že jde o křeče spojené s menstruací, přestaneš si jich všímat.
Náhlá prudká bolest - bolest ti projede tělem jako nůž a ty se schoulíš do sebe nebo vykřikneš.
Bolest, jež se šíří tělem - centrum bolesti je v podbřišku, odkud se šíří kolem páteře vzhůru a po nohách dolů. Může se také usadit v oblasti kříže.
Bolest, k níž se pojí závratě, nevolnost, průjem nebo zvracení.
S trochou nepohodlí, náhlou prudkou bolestí nebo bolestí, jež se postupně šíří, se možná vypořádáš sama. Pokud však trpíš závratěmi, nevolnostmi, průjmem nebo zvracíš, měla bys navštívit lékaře. K lékaři jdi i v případě silných, nepolevujících bolestí.
Můžeš si pomoci i sama
Je mnoho způsobů, jak menstruační křeče zmírnit. Jde jen o to, aby sis vybrala tu správnou metodu, která ti bude vyhovovat. Tipy:
při prvních známkách bolesti si, je-li to možné, lehni a najdi si pro tebe příjemnou polohu
jemně si masíruj podbřišek
zkus mírné cvičení a protahování (viz níže)
prášek proti bolesti s obsahem ibuprofenu
Cviky na zmírnění bolestí
Průběžné cvičení během měsíce ti pomůže křečím předcházet. Po opatrném cvičení při menstruaci se nebudeš cítit tak opuchlá a jakoby těžká. Různé protahování je nejlepší.
Nabízíme ti několik cviků, které jsou proti křečím opravdu dobré:
  • * Sedni si na podlahu s nohama co nejdál od sebe. Chyť se za špičky, pokud můžeš, nebo za kotníky. Zpevni záda a zhluboka se nadechni, bránice (sval pod žebry) by měla zůstat v horní poloze. V této poloze se několikrát zhluboka nadechni. Při posledním výdechu se předkloň směrem k podlaze a vydýchej se.
  • * Sedni si a rozevři pokrčená kolena. Chodidla se navzájem dotýkají před tebou. Zespoda oběma rukama uchop prsty u nohou, nebo se chytni za kotníky. Chodidla tlač k sobě a zároveň se zhluboka nadechni. Při nádechu se ti rozšíří hrudník a zároveň se zvedne i bránice, jak je popsáno výše. Zvedni trochu hlavu, čímž uvolníš i břišní partii. Proveď 4-5 hlubokých nádechů do břicha.
  • * Polož se na záda s jednou nohou nataženou. Druhou nohu ohni v koleni a přitáhni ji k bradě. Koleno obejmi oběma rukama, čímž zmírníš napětí, a v této pozici setrvej několik minut.
Pokud tě překvapí nečekané bolesti, nebo si všimneš změn v menstruačním cyklu, měla bys vyhledat lékaře."

Příčiny menstruačních bolestí
Není-li žena v průběhu menstruačního cyklu oplodněna, dojde k odloučení děložní sliznice (endometrium) a uvolnění hormonů. Hormony prostaglandiny způsobují stahy dělohy, jimiž se sliznice vypuzuje. Stejné, velmi silné svaly později slouží k vytlačení dítěte během porodu. Některé ženy mají vysokou hladinu prostaglandinů, takže i jejich svaly se stahují rychleji a s větší razancí a to spůsobuje křeče."
Co s křečemi může dělat lékař:
Hormonální léčba - někteří lékaři pacientkám předepíší antikoncepci, jež brání ovulaci. Nedojde-li k ovulaci, neměla bys dostat ani křeče.
Antiprostaglandiny: Jde o léky, které snižují účinky prostaglandinů (tyto hormony byly zmíněny výše). Lékař ti je možná naordinuje.
Chirurgický zákrok: V extrémních případech, např. je-li příčinou křečí zánět děložní sliznice, se lékař může rozhodnout pro operaci pomocí laseru.

Nový komentář

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Teplá Piča Zobert Teplá Piča Zobert | E-mail | 9. září 2015 v 14:27 | Reagovat

Si opiči děvka která si myslí že když udělá trojité salto tak se posere a dostane krámy které ji vystříknou z rektálního ucha a vysereš si obě mandle a a ddalší ttři roky budeš srát magi v kostách a  pak ti začne masox téct obočí . Auf Wiedersehen Noob LOL Diamond V 4Ever !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama