Jak v létě pít?

12. září 2007 v 15:01 | Pettha |  O zdraví

Jak v létě správně pít

Bublinky radši ne
Oxid uhličitý dodává vodě svěží chuť, jenže pro organismus není právě tou nejlepší volbou. Bublinky vás nutí k říhání, musíte tedy pít pomalu a po doušcích. A to není zrovna dobře. K uhašení žízně vám potom stačí tak malé množství, že z ní dehydrovaný organismus nemá prakticky žádný užitek. Nejnebezpečnější je pít sycené vody před a po sportovním výkonu. Protože bublinky mohou za to, když se vám v takové chvíli udělá nevolno.
Co je tedy k pití nejlepší
K doplnění tekutin úplně stačí obyčejná, ale kvalitní, voda z kohoutku. Rozpustíte-li v ní navíc multivitamínovou tabletu, dodáte tělu i ztracené živiny. Pokud máte ale vodu z kohoutku nedobrou, nezbyde vám, než kupovat kvalitní neperlivou vodu nebo minerálky.
Jak pít v létě správně
1. Čím větší je venku horko, tím kyselejší a méně husté nápoje byste měla pít. Proto 100% džusy řeďte vždycky vodou. Nejvhodnější jsou citrónové, pomerančové a grapefruitové příchuti. Jestliže vám však nechutnají, nepřemáhejte se a nalijte si raději obyčejnou vodu bez bublinek.

2. Coca-cola, stejně jako černá káva nebo silný černý čaj, žízeň určitě neuhasí. Vysoké dávky kofeinu navíc způsobují podrážděnost, poruchy zažívání, svalový třes, nespavost a velmi nepříjemné bolesti hlavy.

3. Patříte-li k ženám, které neznají pocit žízně, mějte neustále připravenou velkou sklenici vody a pravidelně z ní pijte. Mimo domov či kancelář si vodu noste s sebou v lahvi.

4. Chystáte-li se sportovat, dejte si alespoň 1/2 hodiny předtím sklenici minerálky. Svaly čerstvě zásobované živinami pak budou lépe připravené na zátěž.
5. Když se sportem skončíte, pijte nejvíce v následujících 20 minutách. Nevybírejte si však nápoje rovnou z lednice. Naopak, měl by být teplejší než 10°C. ledový nápoj může organismu způsobit termoregulační šok, který se projeví stažením cév. Ty by však měly být v letních dnech co nejvíc rozšířeny, aby byly schopny odvádět z těla přebytek tepla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máš teď kluka?

Ano!
Ne!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama